Ranska ei lähetä lisää sotilaita Afganistaniin

Pariisi. Ranska ei aio lisätä taistelujoukkojensa määrää Afganistanissa, ilmoitti presidentti Nicolas Sarkozy maanantai-iltana. Hän kuitenkin jätti oven auki muunlaisen avun ja tuen kasvattamiselle.

“Jos tarvitaan lisää väkeä kouluttamaan, auttamaan poliisia, auttamaan väestöä, miksi ei? Mutta taistelujoukkojako? Ei”, presidentti sanoi TF1-kanavan haastattelussa.

Ranskalla on Afganistanissa noin 3 750 sotilasta. Sen joukot ovat maassa neljänneksi suurimmat heti Yhdysvaltain, Britannian ja Saksan jälkeen.

Diplomaattien mukaan Ranskaa on painostettu joukkojensa lisäämiseen siitä lähtien kun presidentti Barack Obama ilmoitti viime vuonna nostavansa amerikkalaissotilaiden määrää 30 000:lla. Ajatus sotilaiden lähettämisestä taisteluihin ei kuitenkaan saa kannatusta ranskalaisten keskuudessa

STT–Reuters

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

رسانه های اجتماعی

  • 4
  • ثور
  • 1405
  • 24
  • April
  • 2026
  • 7
  • ذو القعدة
  • 1447

عضویت در کانون

PDF دانلود فورم عضویت

  


Word دانلود فورم عضویت

  

تصاویر