Presidentti Halonen palasi Suomeen Afganistanista

Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun presidentti vieraili suomalaisjoukkojen luona Afganistanissa.

Halonen tapasi Pohjois-Afganistanissa Mazar-i-Sharifissa suomalaisia sotilaita. Heitä on Afganistanissa noin 180.

 

Suomalaissotilaiden lisäksi Halonen tapasi muun muassa pohjoisen alueen komentajan, saksalaisen kenraalimajurin Hans-Werner Fritzin.

Koko Isaf-operaation komentajaan, amerikkalaiseen David Petraeukseen presidentti oli videoyhteydessä, koska Petraeus oli pääkaupungissa Kabulissa.

 

Halosen matkasta Afganistaniin kerrottiin turvallisuussyistä vasta jälkikäteen eli silloin, kun presidentin kone oli jo matkalla takaisin Suomeen. Matka alkoi tiistaiaamuna.

Afganistanin turvallisuustilanne on tällä hetkellä erittäin vaikea. Oli olemassa riski, että ulkomaista valtionpäämiestä kohtaan yritettäisiin hyökätä, jos matka olisi ollut ennalta pidemmän aikaa tiedossa.

Presidentin matka oli ollut suunnitteilla jo jonkin aikaa. Tammikuu valikoitui ajankohdaksi muun muassa siksi, että vuodenvaihteessa sää Afganistanissa kylmenee, ja se oletettavasti hiljentää myös kapinallisten iskuja.

 

Vuodenvaihteen tienoon oli valinnut Halosen lisäksi matka-ajankohdaksi muutama muukin ulkomainen valtionpäämies. Joulukuussa Afganistanissa kävivät esimerkiksi Saksan liittokansleri Angela Merkel, Britannian pääministeri David Cameron ja Yhdysvaltain presidentti Barack Obama

HS

STT

 

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید

  • 13
  • حمل
  • 1405
  • 2
  • April
  • 2026
  • 14
  • شوال
  • 1447

عضویت در کانون